Preprosti nasveti za ločevanje odpadkov v gospodinjstvih
- Ločevanje se začne že v trgovini
Izbirajte izdelke s čim manj embalaže oziroma takšno, ki jo lahko recikliramo (papir, steklo, okolju prijazna plastika). Pametna izbira so tudi izdelki v embalaži, ki omogoča ponovno polnjenje. Po nakupih pojdite s košaro ali platneno vrečko, da vam ne bo treba kupovati plastičnih vrečk. Izogibajte se veliki embalaži, ki jo ne boste mogli oddati v zabojnik za embalažo.
- Naučimo se enkrat za vselej
Nikar se ne bojte ločevati. Vsi ločeno zbrani odpadki gredo v sortirnico in nadaljnjo predelavo. Manjše napake ločevanja bodo odpravili profesionalno usposobljeni delavci. Predvsem bodite pozorni na ločevanje papirja, saj papir prodajamo in s tem zmanjšujemo stroške ravnanja z odpadki.
- Pripravite tri posode za ločevanje odpadkov v stanovanju
Manjšo do deset litrov za organske kuhinjske odpadke, večjo za steklo, embalažo in papir ter zelo majhno za preostanek odpadkov (če imate pri hiši dojenčka, boste zaradi plenic potrebovali večjo posodo). Po možnosti uporabljajte biorazgradljive vrečke (nikakor ne plastičnih vrečk).
- Izognite se tratenju prostora
Zbrani odpadki lahko zasedejo zelo malo prostora – papir poravnajte, škatle in votlo kartonsko embalažo zložite, plastenke stisnite in jih zaprite, da bodo stisnjene tudi ostale, ravno tako lahko stisnete tudi pločevinke.
- Stekleno embalažo samo splaknite in je ne pomivajte
Odstraniti pa je treba tudi zamaške in pokrovčke, ki jih odvrzite v zabojnik za embalažo. Ne skrbite zaradi nalepk. Pri pridelavi jih avtomatično odstranijo. Tudi sicer splakovanje embalaže ni potrebno, razen, če je zelo umazana.
- Poglejte še v kopalnico
Veliko izdelkov, ki jih uporabimo v kopalnici, lahko recikliramo. Prazno embalažo od šampona, tekočega mila, mleka za telo lahko enostavno izperete, medtem ko se tuširate. V posode z rumenim pokrovom skupaj z njimi odložite tudi embalažo zobne paste, brivskih pen, deodorantov, kozmetike ipd. Ne pozabite na kartonaste rolice, ki ostanejo za toaletnim papirjem – te sodijo med papir.
- Ločevanje kuhinjskih odpadkov je čisto preprosto
Za dvodnevno zbiranje teh odpadkov za vso družino navadno zadostuje že desetlitrska posoda. Zaščitite jo z biorazgradljivo vrečko (zmanjša neprijeten vonj), da vam ne bo treba vsakokrat čistiti posode, hkrati pa kuhinjske odpadke lahko na kompost ali v rjavo posodo odložite skupaj z vrečko. Del kuhinjskih odpadkov in uporabljen papir lahko odlagate tudi v papirnato vrečko.
- Kaj pa baterije, sijalke in izrabljen sušilec za lase?
Druge odpadke, ki sodijo v zbirni center, je najbolje zbirati v kletnem prostoru, v kolikor pa te možnosti nimate, pa v ločeni škatli ali vreči. Baterije in sijalke lahko oddate pri nekaterih trgovcih oziroma v trgovskih centrih. Morda se za hkratno oddajo odpadkov v zbirni center lahko dogovorite s sosedi, prijatelji ali sorodniki: tokrat za odvoz odpadkov v zbirni center poskrbite vi, prihodnjič pa nekdo drug.